SPORTS ACHIEVEMENTS

WUSHU
Sai Rishika of 9th B won the Gold medal while Siddharth Satpute of 9th A won a Silver medal in their respective categories.

  1. Raigad district First Team Championship in XII Raigad District Wushu Championship held at Ramsheth Thakur Junior College on 19th August 2018. The winners are:

Gold medal- Sai Rishika, Vishwaja Rane, Siddharth Satpute, Alishba Fathima,  Ashtha Behragi,                      Kumar Firke, Anshu Patil & Tanay Rege
Bronze Medal-Kinshukh Agarwal, Aditya Kurup, Alika Ramchandran,Aditya Brijesh & Manveer Singh

TAEKWANDO

  1. On 22nd boys taekwondo championship was held at Dharavi and we had 3 winners
    1)Pushkar Kale - silver medal
    2)Arman Sekhon - Bronze medal
    3)Meet Gosavi - Bronze medal
  1. 21st September, district taekwondo championship 2018 was held at Rajiv Gandhi sports complex, Dharavi 
    Silver Medal- Saranya Pant, Maitreyi Nair, Samaira Shahajan,

Bronze Medal- Disha Rege, Parmita Khandre & Avni Jain

 

KICK BOXING                                                                                                                                     

  1. DSO KICK-BOXING Competition was held on 21st August 2018 at Sushma Patil Vidyalaya, Winners of our school
    Gold-  Siddharth Satpute,      Vishwaja Rane
    Silver -  Sai Rishika, Aditya Kurup, Aditya Brijesh & Tanay Rege
    Bronze -Manveer Sekhon, Kinshuk Agarwal, Astha Bairagi & Arnav Menon

  2. The 33rd Maharashtra State Kickboxing Championship 2018 was held at Balewadi Stadium (Pune) on 17th -18th Aug 2018 and our students stood out with their exemplary performance. The winners

          Silver Medal-   Kumar Firke,  Sidharth Satpute, Aditya Brijesh &  Saksham Behenwal
          Bronze Medal-Garva Singh & Aditya Kurup

  1. 32nd District Kickboxing championship held today (15th July 2018) at Sushma Patil vidyalaya, Kamothe, Panvel

    Gold Medal winners
    Kumar Firake, Aditya Kurup, Saksham Behnwal, Aditya Brijesh, Siddharth Satpute& Garv Singh

    Silver medal winners
    Manveer Singh, Arnav Menon

   4.     DSO Mumbai Division Boxing Chamionship

           Bronze Medal- Sai Rishika Sada, Vishwaja Rane, Aditya Brijesh &  Siddharth Satpute

   5.     DSO Lawn tennis matches were conducted at Ramseth Thakur Public school, Kharghar. 2 children from our                 school participated and got selected for Division level U-17yrs category

           Sanika Taori - Grade 10

            Ashwin Kumar - grade 9

        

  DSO BASKET BAL

   1st Place in District level : Jyoti Gupta,  Vidhi More,  Bhoomi Nelwade, Sakshi Mane,  Bhoomik Kale,  Siddhi Jadhav                                          & Vaidehi Lahane

 

   DSO ATHLETICS

        District level winners:

        Silver Medal- Rugved Kulkarni, Akash Dharwad & Radhika Salpekar

         Gold Medal-  Vaidehi Lahane, Nirmala Iyer, Sejal Khandeka, Gargi Phansekar, Khushboo Sigroha & Hamsini                                   Natrajan